Zabbix Monitoring/İzleme Aracı

Selamlar, kısa süre önce tanıştığım ve bir anda tüm sistemde kullanılması gereken bir izleme aracı olduğuna inandığım bir ürün hakkında bilgi vereceğim.

zabbix

Zabbix enterprise seviyesinde açık kaynak kodlu bir izleme aracıdır. Bu araç ile sisteminizdeki sunucuları ( uygulama sunucusu, veritabanı sunucusu .. ) , network cihazlarını, printerları, hatta ve hatta klima kontrol sistemlerini dahi izleyebileceğiniz bir ürün. Gayet başarılı olan bu ürün kendi internet sayfası üzerinde birçok template mevcut. Bu templateleri indirip sisteminize ekledikten sonra eğer o kurallar doğrultusunda izleyebileceğiniz bir sunucu ya da sistem varsa, kesintisiz olarak izleyebilirsiniz.

Zabbix alt yapısında hepimizin aşina olduğu, PHP, Apache ve MySQL üçlüsü bulunmakta. SNMP portu üzerinden hedef sunucuya ve zabbix sunucusuna kuracağınız “agent” 10050 portu üzerinden izleme işlemini gerçekleştirir. İzleme işlemi sonucunda problemleri, SMS, E-Posta ya da belirleyeceğiniz başka bir yol ile size ulaştırır. Aynı zamanda da birçok ücretsiz uygulama ile akıllı cep telefonlarınızdan da izlemenize imkan verir.

Fırsat buldukça Zabbix ile kısa kısa notlarımı paylaşmaya çalışacağım.

Not: Türkçe çevirisine de destekte bulunmak amacıyla çeviri grubuna kayıt oldum. Kısa süre sonra, Türkçe desteğiyle karşımızda olacağına inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.