VirtualBOX Shared Disk Yapılandırması

Merhaba,

Oracle Database RAC kurulumu sırasında eğer sanal sunucu kullanıyorsanız, özelliklede VirtualBOX üzerinde yapılandırıyorsanız aşağıdaki şekilde RAC’e ekleyeceğiniz sunucular için ortak disk yapılandırması yapabilirsiniz.

Öncelikle Oracle Database 11g RAC kurmak için hazırlık yaptığınızı ve en az 2 adet sanal sunucunuzun hazır olduğunu düşünerek devam ediyoruz. Ben disk ekleme çalışması için 3 adet sanal sunucu kurdum.

001.VM.List002.VM.Configuration003.New.Disk.Add

“Ayarlar” > “Depolama” bölümünden “Yeni Disk Oluştur” seçilerek, disk ile ilgili yapılandırmalar yapılır.

004.Disk.Type005.Disk.Type.Sabit.Alan006.Disk.Name

Virtual Disk Kalıbı seçilerek “Sabitlenmiş Boyut” olarak diskin yapılandırması gerekmektedir. ASM’e ekleyeceğiniz bir diskte “Değişken Olarak Ayırılan” disklerde malesef ASM yapılandırılması kullanılamıyor. O yüzden sabitlenmiş boyut belirlenmesi gerekiyor. Dilediğiniz kadar bu şekilde disk ekleyebilirsiniz.

Bu ORCL01 sunucuna eklediğimiz diskleri diğer sunucuların görmesini nasıl sağlayabiliriz ?

007.Virtual.Media.Manager008.Select.Disk009.Change.Disk.Type

“Sanal Ortam Yöneticisi” menüsünden eklediğimiz diske sağ tıklayarak “Değiştir” butonuyla “Paylaşılabilir” olarak yapılandırmamız gerekiyor. Paylaşılabilir şeklinde disklerimizi yapılandırdıktan sonra diğer sunuculara ekleyebiliriz.

010.Add.Disk.Another.VM011.Add.Disk012.Select.Disk

Tek tek sunucuların ayarlar menüsünden depolama sekmesi altında bulunan “Mevcut Diski Seç” butonuyla disklerimizi ekleyebiliriz.

013.Check.Disk

fdisk -l komutuyla sunuculara eklediğimiz diskleri görebiliriz. Böylece Oracle VM VirtualBOX kullanarak farklı sunucuların aynı diskleri görmesini sağladık.

Umarım yardımcı olmuştur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.