User Enviroment – Kullanıcı Ortamı ve Bash Profile Yapılandırmaları

Merhaba,

Öncelikle bash işlemini kısaca anlatmak istiyorum. Bash GNU işletim sistemlerinde kullanılan komut dili yorumlayıcısıdır. Bourne-Again SHell’den türetilen BASH yapısında sh, ksh (Korn Kabuğu) ve csh (C kabuğu) yapılarını barındırmaktadır.

Bizim ORACLE ürün ailesinin tanımlamalarında kullanacağımız yapı ise bash_profile dosyasının kullanıcı login sırasında otomatik olarak tanımlanması ya da el ile yapısındaki tanımlamaları ilgili user üzerine atayan mekanizmasıdır. bash_profile ‘ın kullanım alanlarını saymakla bitmez ama biz ORACLE ürün ailesinde çalışmalarımızı hızlandırabileceğimiz bir altyapı kurmakta kullanacağız.

Yukarıdaki örnekte, Oracle Veritabanımıza ait tanımlı değerler bulunmaktadır. Bu tanımlamaların atanmasından sonra, artık belirtilen özellikler session bazlı olmaktan çıkarak, kullanıcı için kalıcı (permanent) tanımlamaları göstermektedir.

GLOBAL değişkenlerin tanımlanmasından sonra, kendimize ait değerlerin tanımlanmasına geçelim. Profil içerisindeki en alt satırdaki allias tanımalmasına bakarsak, artık “vtsql” yazıp komutu işlettiğimiz zaman, bash_profile yapısında tanımlanmasından dolayı, “sqlplus / as sysdba” görevini yerine getirecektir.

bash_profile yapısını aklınıza gelen her yerde kullanabilirsiniz. Zamanla kullandığım örnekleri bu sayfa içerisinde detaylandırmaya çalışacağım. Yararlı olması dileğiyle.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.