Oracle Database 11g R2 (11.2) (x86_64) Kurulumu (RHEL 5.5)

Bu dökümanda elimden geldiğince RedHat Enterprise Linux 64Bit üzerinde Oracle Database 11gR2 kurulumunu anlatmaya çalışacağım. Yararlı bir döküman olması dileğiyle.

Kurulumu başlatmadan sunucu üzerinde yapmamız gereken ayarlamalarımız var. Bu ayarları şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Host dosyasının güncellenmesi
  • Kernel parametrelerinin set edilmesi
  • Security – Limits parametrelerinin eklenmesi
  • Gerekli RPM paketlerinin kurulması
  • Oracle Kullanıcı tanımlamalarının yapılması
  • Dizin bilgilerinin oluşturulması
  • XHOST Ayarlamaları
  • Oracle BASH_PROFILE Ayarlamaları

Genellikle sunucularda kullanılan IP’ler farklı bir subnet grubunda bulunarak, farklı sunucular ile IP çakışmasını engellemek amacıyla statik IP ataması gerçekleştirilir. Sunucumuzun aldığı IP’yi /etc/hosts dosyasına eklememiz gerekmektedir.Bu işlem için nano yada vi editörlerinden birisini kullanabilirsiniz.

Şeklinde tanımlama yapmamız gerekmektedir.

Kernel parametrelerinin set edilmesi sırasında, yapmamız gereken birkaç ufak hesaplama olacak. Öncelikle bunlar,kernel.shmall ve kernel.shmmax parametrelerinin hesaplanması. kernel.shmmax değeri toplam memory değerinin yarısının byte cinsinden yazımıdır. (Sunucumuzda 8GB RAM var ise, 8096*1024*1024*1024/2 işlemini yaparak shmmax parametresini ayarlamamız gerekiyor. kernel.shmall parametresi için ise oracle’in kullanacağı değerin page size’a bölünmesiyle bulunur. (Sunucumuzda 8GB RAM var ise ve bunun 6GB sini Oracle kullanacaksa, 6144*1024*1024*1024/4096 olacaktır. Tüm parametreler dinamik olarak set edilebilir. Bu parametreleri set etmek için tekrar vi yada nano kullanarak/etc/sysctl.conf dosyasını editlememiz gerekiyor.

Şeklinde tanımlama yapmamız gerekmektedir.

Komutunu işleterek parametrelerin geçerliliğini sağlayabiliriz.

pam_limits dosyasının ayarlarını içeren /etc/security/limits.conf dosyayı editmemiz gerekmektedir. Bu işlem bize sistem kaynaklarının kullanımındaki limitleri belirtmektedir.

Oracle Database 11gR2 kurulumu sırasında işletim sisteminizde (örneğimiz için RHEL 5.5 x86_64) bazı paketlerin kurulu olması gerekmektedir. Bu paketler RHEL 5.5 dvd’si içerisinde Server klasörü altında bulunmaktadır.Paketlerin kurulumu için ilgili dizine girerek aşağıdaki satırları çalıştırmanız gerekmektedir.

İlgili paketlerin kurulumu tamamlandıktan sonra, Oracle Database’in kullanacağı kullanıcı ve kullanıcı gruplarının yaratılması gerekmektedir.

Satırlarını işlettikten sonra size oracle kullanıcısının şifresini soracaktır. Dikkatli bir şekilde 2 kere girmeniz gerekmektedir.

İlgili dizinleride oluşturduktan sonra kuruluma başlayabiliriz. Kurulumu oracle kullanıcısı üzerinden gerçekleştireceğimizden dolayı root kullanıcısından oracle kullanıcısına geçmeden önce xhost ile tüm kullanıcısıların GUI kullanımını etkinleştirmemiz gerekmektedir.

Komutunu işletmemiz yeterlidir. 2.ci satırdaki kod ise, oracle kullanıcısına geçmemizi sağlayacaktır. Son olarak oraclekullanıcısının .bash_profile dosyasına veritabanımız ile ilgili bilgileri girmemiz gerekmektedir. Bu işlemin amacı, Oracle dizin yapısının tekrar tekrar yazılmaktansa, .bash_profile dosyası bünyesine eklenerek kısayol şeklinde çağırmaktadır. ORACLE kullanıcısyla login olduktan sonra nano yada vi editor ile .bash_profile dosyasını editleyebilirsiniz.

Dosyayı kaydedip çıkalım. Aktifleştirmek için aşağıdaki komutu işletelim. Bu işlem ile tanımlamarı kullanıcı üstüne alacağız. Dilerseniz, oracle kullanıcısından çıkış yaparak tekrar giriş yapabilirsiniz. Bu şekilde de aktif olacaktır.

Tüm bu adımlardan sonra Oracle Database 11gR2 kurulumuna hazırız. Kurulumda kullanacağımız dosyaları /tmp/orcl_stp altına kopyalamıştım. Dosyaları unzip ederek, oracle kullanıcısı yetkilerini vererek kurulumu başlatalım. Bunun için aşağıdaki komutları işletmemiz gerekmektedir.

Komutu işletilerek, kuruluma başlanır. İlk ekranımız şu şekilde olacaktır.

01_DB11gR2_Oracle_Support 02_DB11gR2_Oracle_Support_Prompt 03_DB11gR2_Software_Update

İlk ekranda, security updatelerinin alınması için e-posta adresi bölümü bulunmaktadır. Zorunlu olmayan seçenektir. Checkbox’ı kaldırarak işleme devam edebiliriz. Uyarı ekranıyla, güvenlik güncellemelerinin gönderilmeyeceğini belirtecektir. Onaylayarak kuruluma devam edelim. “Skip Software Update” diyerek güncellemeleride kapatabiliriz.

04_DB11gR2_Create_Database 05_DB11gR2_Server_Class 06_DB11gR2_Single_Database

Veritabanı oluşturma ve ayarlarının yapılması için “Create and configure a database” sekmesini seçerek işleme devam edelim. Veritabanını sunucu sistemlerine kuracağımızdan dolayı, “Server Class” seçmemiz gerekmektedir. “Single instance database installation” seçeneği ile oluşturacağımız veritabanı türünü seçmemiz gerekmektedir.

07_DB11gR2_Advanced_Install

Kurulumun tüm adımlarını izlememiz acısından “Advanced install” seçeneğini seçerek kuruluma devam edelim.

08_DB11gR2_Language

Kurulumun gerçekleştirileceği ve veritabanımızdaki NS_LANG parametresinin set edileceği değeri göstermektedir. Buradakesinlikle English seçeneğini görmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, türkçe seçeneğinide ekleyebilirsiniz ama karşılaşacağınız bir durumda daha rahat arama yapabilmek için hata kodunu ve açıklamasını ingilizce görmeniz yararınıza olacaktır.

09_DB11gR2_Enterprise_Edition 10_DB11gR2_Oracle_Directory 11_DB11gR2_Inventory_Directory

“Enterprise Edition” kurulum yapacağımız  sürüm olacaktır. Kurulum dizinlerini oracle kullanıcısı üzerinden çalıştırdığımız . .bash_profile ‘dan dolayı, set ettiğimiz şekilde göreceksiniz. Dilerseniz değiştirebilirsiniz, değiştirirseniz . .bash_profile dosyasını tekrar editlemeniz gerekmektedir.

12_DB11gR2_General_Purpose 13_DB11gR2_SID_Define

Veritabanını kullanma amacımızı seçerek ilerleyelim. “General Purpose / Transaction Processing” ‘i seçerek ilerleyelim. Hosts üzerine eklediğimiz hostname bilgisini girmemiz gerekmektedir. ORCL olarak belirlediğimiz ORACLE_SID bilgisinide . .bash_profile dosyası içine eklemiştik. Eğer bu 2 alanı değiştirmek isterseniz .bash_profile dosyasını editmeniz gerekmektedir.

14_DB11gR2_SGA_PGA 15_DB11gR2_Charset

Bu değer ekran ilk geldiği zaman %40 olarak set edilmiştir. Oracle %60‘a kadar bu değeri atayabilirsiniz. “Character Sets”bölümünde “Turkish WE8SIO8859P9″ seçerek dil desteğini türkçe olarak ayarlayalım.

16_DB11gR2_Security 17_DB11gR2_Sample_Schema

“Assert all new security settings” seçeneğini seçerek, 10gR2’den sonra gelen güvenlik ayarlarını etkinleştirebiliriz. İlerde çalışmalarımızı yapabilmemiz için “Sample Schema” yı seçerek, kuruluma örnek şemayıda ekleyelim.

18_DB11gR2_EM 19_DB11gR2_File_System 20_DB11gR2_Backup_Management

Enterprise Manager Consolu ile veritabanını yönetebiliriz. Bu seçeneği aktif ederek, EM Console’u aktif edelim. Kurulumu“File System” üzerine gerçekleştireceğimiz için “File System” seçerek, işleme devam edelim. “Do not enable automated backups” seçeneğini seçerek kuruluma devam edelim.

21_DB11gR2_Password_Management 22_DB11gR2_User_Group

Veritabanı için yaratılacak kullanıcı gruplarının şifrelerini belirlememiz gerekmektedir. Dilerseniz, her kullanıcıya ayrı bir şifre verebilirsiniz ya da tüm kullanıcılar için aynı şifreyi kullanabilirsiniz. Database Administrator ve Database Operator kullanıcı gruplarını seçmemiz gerekmektedir.

23_DB11gR2_Prequest 25_DB11gR2_Summary

Prequest Check işlemi ile veritabanı kurulumundaki bileşenlerin testini gerçekleştirelim. Benim testlerim sırasında SWAP Size‘ın az olmasından uyarıyla karşılaştık. Önerilen swap size Toplam RAM x 0.75 ‘dir. SWAP size ignore edilebilir bir değerdir. Gerekli görüldüğü durumlarda işletim sisteminin üzerine sonradan da ekleyebilirsiniz.

24_DB11gR2_Prequest_Report 26_DB11gR2_Setup_Progress 27_DB11gR2_Setup_DBA

Prequest Check tamamlandıktan sonra, veritabanı kurulumuna başlamış oluyoruz. Öncelikle kurulum, Oracle Binary’i kuracaktır. Binary kurulumu tamamlandıktan sonra, kurulum sırasında vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda veritabanı oluşturulacaktır.

28_DB11gR2_Script_Run 29_DB11gR2_Setup_Information 30_DB11gR2_Address_Information

Veritabanı kurulumu tamamlandıktan sonra, çalıştırmamız gereken 2 adet script mevcut. Bunları root kullanıcısıyla çalıştırmamız gerekmektedir. Scriptler başarıyla çalıştırıldıktan sonra, bize kuruluma ait bilgileri içeren ekran çıkaracaktır. Bu ekrandaki bilgileri not almanız sizin için yararlı olacaktır. Özelliklede ilk başta adres ve port bilgilerini karıştırmanıza karşı güzel bir önlem olacaktır. Son olarak Enterprise Manager Console (EM) adres bilgilerini içerek ekran ile kurulum tamamlanmış olacaktır.

Veritabanı kurulumunu tamamladınız, artık Oracle 11gR2 veritabanınız var. Bağlanarak sorgularınızı çalıştırabilir ya da EM Console ile veritabanınızı yönetebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.