Oracle Data Integrator (ODI) Nedir?

Kısaca ETL Nedir?

Extract (Seçme), Transform (Dönüştürme), Load (Yükleme) kelimelerinden türetilmiş ETL, veri kaynakları arasında belirli kriterler doğrultusunda verinin seçilmesi, bunların ihtiyaçlar ve gereksinimler doğrultusunda şekillendirilmesi ve başka bir veri kaynağına (veri ambarına) aktarılmasını amaçlayan veri işleme teknolojisi ve yapısıdır.

Oracle Data Integrator Nedir?

Oracle Data Integrator kısa adıyla ODI, Oracle firmasına ait ETL aracıdır. Oracle ürün ailesinde yer alan bu ürün middleware uygulamaları arasında bulunmaktadır. Sunopsis firmasını satın alarak kendi yapısına katan Oracle, ODI’yı da kendi ürünleri arasında eklemiş oldu.

Farklı sistemler ve veri tabanları üzerinde veri aktarımını sağlarken, aynı zamanda aktarımı yapılan verinin manipulasyonunuda sağlamaktadır. Oracle Data Integrator neredeyse tüm veri tabanı sistemleriyle bağlantı kurabilecek ve Oracle veri tabanı ve diğer veri tabanı sistemlerine veri aktarabileceğiniz yapıyı çok hızlı bir şekilde oluşturabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.ODI ile birlikte gelen veri tabanı bağlantı sınıfları dışında sizde yapıda var olmayan bir veri tabanı sistemine bağlantı yapmak için class yazabilirsiniz.

Oracle Data Integrator, Repository ilişkilendirilmesi bulunan tüm işlemleri Client/Server ikilisi arasında gerçekleştiren Java ile geliştirilmiş bir uygulamadır.

Genellikle ETL araçları veri ambarlarının yapısında kullanılsada, veri tabanı sistemlerinde ki değişikliklerde de tercih edilen araçlar olmuştur. Örnek olarak MySQL veri tabanındaki tüm verilerin Oracle veri tabanına taşınması (migration) sırasında da kullanılmaktadır.

Yazımda genellikle veri tabanı sistemleri diye belirtmiş olsamda, Oracle Data Integrator dosyadan (cvs, txt .. ) da veri okuyup yazabilmektedir. Aynı zamanda FTP’den dosya okutabilir ya da webservisler arayıcılıyla oluşturulan verilerinizi kullanabilirsiniz.

Oracle Data Integrator (ODI) adresinden Oracle Data Integrator’u indirebilirsiniz.

You may also like...

1 Response

  1. hazzy dedi ki:

    Oracle Data Integrator kısa adıyla ODI, geleneksel bir yöntem olan ETL’i, kendi geliştirmeleri sonucunda ELT şeklinde kullanmaktadır.
    http://www.oracle.com/us/products/middleware/data-integration/overview/index.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.