Oracle Data Integrator 11.1.1.6.0 Kurulumu [Linux]

Oracle Data Integrator

Öncelikle Oracle Data Integrator bir ETL aracı olmasından dolayı kısaca ETL nedir onun hakkında bilgi edinelim.

Kısaca ETL Nedir?
Extract (Seçme), Transform (Dönüştürme), Load (Yükleme) kelimelerinden türetilmiş ETL, veri kaynakları arasında belirli kriterler doğrultusunda verinin seçilmesi, bunların ihtiyaçlar ve gereksinimler doğrultusunda şekillendirilmesi ve başka bir veri kaynağına (veri ambarına) aktarılmasını amaçlayan veri işleme teknolojisi ve yapısıdır.

Oracle ​Data Integrator Nedir?

Oracle Data Integrator kısa adıyla ODI, Oracle firmasına ait ETL aracıdır. Oracle ürün ailesinde yer alan bu ürün middleware uygulamaları arasında bulunmaktadır. Sunopsis firmasını satın alarak kendi yapısına katan Oracle, ODI’yı da kendi ürünleri arasında eklemiş oldu.

Farklı sistemler ve veri tabanları üzerinde veri aktarımını sağlarken, aynı zamanda aktarımı yapılan verinin manipulasyonunuda sağlamaktadır. Oracle Data Integrator neredeyse tüm veri tabanı sistemleriyle bağlantı kurabilecek ve Oracle veri tabanı ve diğer veri tabanı sistemlerine veri aktarabileceğiniz yapıyı çok hızlı bir şekilde oluşturabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.ODI ile birlikte gelen veri tabanı bağlantı sınıfları dışında sizde yapıda var olmayan bir veri tabanı sistemine bağlantı yapmak için class yazabilirsiniz.

Oracle Data Integrator, Repository ilişkilendirilmesi bulunan tüm işlemleri Client/Server ikilisi arasında gerçekleştiren Java ile geliştirilmiş bir uygulamadır.

Genellikle ETL araçları veri ambarlarının yapısında kullanılsada, veri tabanı sistemlerinde ki değişikliklerde de tercih edilen araçlar olmuştur. Örnek olarak MySQL veri tabanındaki tüm verilerin Oracle veri tabanına taşınması (migration) sırasında da kullanılmaktadır.

Yazımda genellikle veri tabanı sistemleri diye belirtmiş olsamda, Oracle Data Integrator dosyadan (cvs, txt .. ) da veri okuyup yazabilmektedir. Aynı zamanda FTP’den dosya okutabilir ya da webservisler arayıcılıyla oluşturulan verilerinizi kullanabilirsiniz.

Buraya tıklayarak Oracle Data Integrator’u indirebileceğiniz adrese erişebilirsiniz.

Oracle’ın sitesinden ODI’i indirdikten sonra kuruluma başlayalım. İlk olarak Unzip işlemi. Unzip işlemi tamamlandıktan sonra, dosyaları çıkardığımız dizin bünyesinde bulunan Disk1 klasörü altından runInstaller bileşeni çalıştırılır.

01_Linux_Starting_Run_Installer

Kurulumun yapılacağı bilgisayar x86 olması gerekmektedir. Bu ürünün x86_64 versiyonu 11g için yoktur. Yukardaki dizin bilgisi ile x86_64 üzerine kurulum işlemini yapabiliriz.

02_Linux_Welcome_Screen

Yapmamız gereken görselde belirtilen dizin altına girerek ./runInstaller bileşenini çalıştırmak. Oracle Universal Installer başladıktan sonra, “Next” butonuna basarak kurulum bileşenlerinin ayarlanmasına geçelim.

03_Linux_Skip_Software_Update

“Skip Software Updates” seçeneğini seçelim ve “Next” butonuna basarak ilerleyelim.

04_Linux_Choose_Package 05_Linux_Check_Prequest 06_Linux_Choose_Directory

Şu an için kurulum sırasında agent kullanmayacağımızdan dolayı sadece “ODI Studio” seçeğini seçelim ve “Next” butonuyla ilerleyelim. Sistem kontrolleri gerçekleştikten sonra “Next” butonuyla ilerleyelim. Oracle kurulumunun yapılacağı dizini seçerek “Next” butonuna basarak ilerleyelim.

07_Linux_Skip_Repository 08_Linux_Email_Check 09_Linux_Information_Before_Install

Repository kurulumu daha sonra gerçekleştirilebileceğinden dolayı “Skip Repository Configuration” seçeneğiyle kuruluma devam edelim. ODI Bileşenlerinden ODI Studio ile çalışma yapacağımızdan dolayı repository kurmadık. ODI güncelleştirmeleriyle ilgili “I Wish to receive…”checkbox’ını kaldırarak “Next” butonuna basalım. Doğrulama istediği zaman, “Yes” butonuyla onayla vererek kuruluma devam edelim. Dilersek bu ekranı “Save” butonuna basarak kayıt altına alabiliriz. İlerde ihtiyacımız olacak tek bilgi “Oracle Home Location”. “Install” butonuna basarak kurulum adımlarını tamamlayalım.

10_Linux_Install_Progress 11_Linux_Install_Steps 12_Linux_Install_Done

Kurulum senaryosu sanal işletim sistemi üzerinde ve 3GB RAM’li sunucu üzerinde 5 dk’da gerçekleştirilmiştir. Kurulum Windows ortamlarda daha uzun sürmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra “Next” butonuna basarak kurulum bilgilendirme ekranına geçelim. Dilersek bu ekranıda “Save” butonuna basarak kayıt altına alabiliriz. “Finish” butonuna basarak kurulumu tamamlanmış olacaktır. Dizin bilgisi olarak girdiğimiz “/u01/app/oracle/odi11g/oracledi/client” adresinden “odi.sh” bileşenini çalıştırmanız yeterlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.